9 klíčů k vašim snům

9 klíčů k vašim snům

Důvěřujte svým pocitům

Vždy věnujte pozornost tomu, jak se po probuzení ze snu cítíte. Vaše pocity a tělesné vjemy vás mohou upozornit na naléhavost a důležitost snu a na jeho pozitivní a negativní implikace.

První asociace

Při vedení snového deníku se vám bude hodit, když si zvyknete zapisovat si ke snům i první asociace. Věci, které si v prvních minutách po probuzení uvědomíte, mohou pocházet ze snových rovin, které neumíte zachytit, anebo z hlubších úrovní spánku.

Ověření skutečnosti

Sny představují vnitřní zkušenost, a přesto se v nich často objevují přesné informace o vnější realitě. Velmi delikátně, ale i tvrdě jsou ve snech zapracovány signály z vnějšího prostředí. Sny s velkou pravděpodobností odrážejí stavy a reakce vašeho těla na něco, co jste noc před tím snědli nebo vypili, a pokusy psychicky zpracovat události a emoce z daného dne.

Snový materiál se však neomezuje pouze na to, co se snícímu přihodilo či co ho teprve čeká. Ve snech neustále hledíme vpřed a připravujeme se na budoucí výzvy. Řada snů obsahuje přesné a užitečné informace z budoucnosti, z míst, která snící třeba nikdy v bdělém životě nenavštívil, ačkoliv tyto informace bývají zakódovány a překrouceny. Ještě nikdy jsem nezažil takové mrhání časem – u sebe či druhých – jako v případě, kdy se snažím taková poselství ignorovat a na místo toho se pokouším o jejich symbolickou interpretaci. Dříve, než začnu se snem cokoli dělat, zeptám se: Mohl by ten sen znamenat přesně to, co ukazuje?

Návrat do snu

Sny představují reálnou zkušenost a sen, který si kompletně pamatujeme, je její vlastní interpretací. Význam snu tkví ve snu samotném. Zjistíte ho tak, že se naučíte v relaxaci do svých snů vracet. Budete pak umět ujasnit si jejich poselství týkající se budoucích událostí, navázat kontakt s vnitřními učiteli a dokončit započatou práci.

Rozhovor se snovými postavami

Jedním z nejlepších způsobů, jak přijít na to, co nám snové postavy sdělují, je zeptat se jich. Ačkoli je to nejschůdnější při návratu do snu, můžete učinit úchvatná zjištění i tak, že jednoduše vezmete pero, napíšete svou otázku, adresujete ji nějaké postavě z vašeho snu a pak na papír zapisujete cokoliv, co vám přijde na mysl. Nemusíte se ptát pouze snových postav! Ve snu je živé všechno. (Šamani ví, že totéž platí i v bdělém životě).

Po stopách snového já

Kým ve svých snech jste? Jste hlavní postava nebo jen pozorovatel? Žena či muž? Chováte se ve snech stejně jako v bdělém životě? Utíkáte před výzvou nebo se k ní stavíte čelem?

Postavami, které se ve vašich snech objevují, byť jen jako pouzí svědci, jste často vy sami.

Zkoumání symbolu

Symboly nás vedou od známého k neznámému. Přestože se snový zdroj pokouší s námi komunikovat co nejsrozumitelněji, musí se často vyjadřovat v symbolech, aby nás zavedl za hranice každodenní mysli. Propůjčují nám energii a poskytují bujnou zábavu – vstupenku do světa, kde se rodí mýty a velké příběhy.

S přibývajícím počtem záznamů ve vašem snovém deníku si začnete všímat obrazů, které se vám vracejí. Význam těchto výjevů se může od funkce, kterou jim připisují snáře nebo encyklopedie symbolů, velmi lišit. Stejný obraz nemusí znamenat stejnou věc pro druhého snícího. Snové symboly se neustále vyvíjejí, přinášejí nové významy a asociace. Symbolická řeč našich snů nás přenese hluboko k prima materia kolektivního nevědomí.

Která moje část?

Sny nás činí celistvými. Ukazují nám řadu stránek naší osobnosti a pomáhají nám si je uvědomit. Proto se máme ptát, „kterou moji část“ mohou určité postavy nebo prvky ve snu představovat.

V praxi zjišťuji, že přístup „která moje část?“ aplikuji pouze na nepatrný počet svých snů a pouze ve spojení s dalšími základními technikami, které vždy zahrnují ověřování reality. Bylo by například bláhové interpretovat hurikán ve snu jako „bouři emocí“, pokud bychom si předtím neověřili, že není na obzoru hurikán skutečný.

Tvořivé zpracování snu

S důležitými sny bychom měli vždy něco dělat. Dobrý způsob, jak začít, je zaznamenat si je, prozkoumat a s někým je sdílet. Zde nabízím několik dalších cest, jak energii a vhled ze snů vnést do bdělého života.

    1. Napište si motto snu. Zamyslete se nad tím, jak by se dalo jednou větou shrnout to, co vám sen sděluje.
    1. Ověřte poselství snu. Udělejte to zejména v případě, když se zdá, že vás sen varuje před nějakou blížící se situací ve vnější realitě. Pravděpodobně budete chtít tuto informaci ověřit. Jednou z možností je pustit se do aktivního ověření reality namísto toho, abyste jen seděli a o věcech dumali.
    1. Naplnění snu nebo vyhnutí se mu. Pokud vám sen přináší příslib dobrých věcí, budete chtít zjistit praktický postup, jak jejich naplnění podpořit. Jestliže se vám budoucí události zaregistrované ve snu nezamlouvají, budete chtít přijít na to, jak jim uniknout. Řada snů po činu v běžném životě přímo volá.
    1. Osobní rituály. Výborný způsob, jak uctít sílu, jež prostřednictvím snů promlouvá, je například sen zveršovat, nakreslit ho, namalovat poselství, která jste v něm spatřili, anebo vytvořit jakési osobní chránítko nebo talisman.

Inspirace na Webu Roberta Mosse: Nine Keys to Understanding Your Dreams

Český text zveřejněn z knihy Roberta Mosse Vědomé snění: duchovní cesta pro každodenní život.

O čem sní Petr Váša

O čem sní Petr Váša

Petr Váša byl dalším hostem našeho podcastu. Bylo zajímavé potkat tohoto umělce, spisovatele, fyzického básníka a učitele.

Potkali jsme se u kolegy Petra Němčanského doma a zasedli společně do kruhu, kde místo ohně byly oříšky a vánoční cukroví.

Byla to radost a doufáme, že je to z pořadu znát. Jen trochu se nám klepal hlas 🙂

Povídali jsme si o snech o imaginaci, o Petrově knížce Sni a také o tom, jak vypadá fyzické básnictví.

Chcete-li si poslechnout tento díl, najdete ho zde

Budeme se těšit na další hosty 🙂

Odborníkem na své sny jsi ty sám

Odborníkem na své sny jsi ty sám

Co se týče vašich snů, konečnou instancí jste vy sami a nikdy byste se neměli vzdát jejich síly tím, že byste přenechali jejich výklad někomu jinému. Ano, naše sny mohou být matoucí a nejasné, a můžeme získat mnoho z vhledů ostatních, obzvlášť pokud jsou to „častí letci“, tj. lidé kteří pracují pozorně se svými vlastními sny. Mají rozvinutou intuici a dokážou rozpoznat, o co by ve snech mohlo jít. Požádat o pomoc je tedy v pořádku. Dokonce je to často potřeba, protože „nevidíme“ kvůli tomu, že jsme až příliš blízko, anebo protože nám to naše vlastní omezení nedovolují. Ale někdo jiný, kdo se třeba ani snům nikdy dříve nevěnoval, může vidět naši záležitost zcela zřetelně.

Nicméně je potřeba seznámit se s několika jednoduchými pravidly, abychom se naučili, jak sdílet své sny a jak reagovat na sny ostatních. Následující pokyny doporučuji pro praxi sdílení, stejně jako pro samostatnou práci se sny.

  1. Zaznamenejte nebo vyprávějte svůj sen tak jasně a přesně, jak je to jen možné. Sny jsou opravdovými zkušenostmi a smysl snu je často v samém zážitku snu. Dejte svému příběhu název.
  2. Zvažte, jaké jste měli ve snu pocity, a to zvláště ty, které jste cítili při probuzení. První pocity vztahující se ke snu jsou rychlým a většinou spolehlivým vodítkem. Ukážou vám, co je právě pro vás důležité či naléhavé a jakou to má kvalitu (např. pozitivní/negativní, doslovné/symbolické).
  3. Vždy zkuste otestovat realitu tím, že se zeptáte: Je alespoň vzdáleně možné, že by se události z tohoto snu mohly odehrát v mém bdělém životě? Nikdy jsem neviděl v analýzách snů více promarněného času – a více ztracených život podporujících vzkazů – než v případech, kdy nezvládneme rozpoznat, že naše sny nás neustále připravují na výzvy, které leží přímo za rohem. Ve svých snech jsme všichni jasnovidci.
  4. Pokud se chystáte vyjádřit ke snu někoho jiného, vždy začněte tím, že řeknete (těmito slovy či podobnými): „Kdyby to byl můj sen, přemýšlel bych o…“ Tímto způsobem na druhé nenaléháte ani v tom není troufalost, že byste jim říkali, jaký je smysl jejich snů nebo jejich životů. Pokud povzbudíme více lidí k tomu, aby přijali za svá pravidla této životně důležité etikety pro sdílení snů, vytvoříme bezpečný prostor, ve kterém budou moci sdílet své sny a pracovat s nimi v každodenních situacích. Nejdůležitější na tom je to, že si tak pomůžeme navzájem, abychom sami dokázali nalézt smysl svých snů a svých životů.
  5. Zkuste se vrátit do snu a zjistit více informací. Sen, který si zapamatujeme v úplnosti, je často svou vlastní interpretací. Můžete zjistit, že návrat do snu je mnohem jednodušší, než jste mysleli, pokud si uvědomíte, že sen je také místo; a protože jste na tom místě již byli, dokážete k němu znovu najít cestu.
  6. Zkuste vymyslet titulek, který bude shrnovat, o co ve snu šlo (nebo povzbuďte snícího, aby si ho vytvořil). Může se pak stát vaším osobním mottem, které vás nasměruje k odpovídající akci, k jednání vedenému snem. Tím sen také uctíte.
  7. Vždy se svým snem něco udělejte! Sny vyžadují akci. Je potřeba udělat něco více než sny jenom interpretovat; je potřeba použít jejich energii a vhledy tak, aby se mohly projevit v našem bdělém životě.

Jednoduché zásady uvedené výše jsou základem mojí metody aktivního snění. O legraci, každodenních technikách práce se sny a o hraní se sny, stejně jako o používání snů jako bran pro dobrodružství a léčení v širší realitě se můžete více dozvědět v mých knihách. Chcete-li hned začít, knihy Tři „pouhé“ věci a Aktivní snění vám mohou dobře posloužit.

Z anglického originálu The only dream expert is you, Robert Moss, 5. 12. 2021, přeložila Kateřina Kučerová, jazyková spolupráce Alena Benešová, ©  2021.

 

Robert Moss a aktivní snění

Robert Moss a aktivní snění

Robert Moss je tvůrcem originální metody aktivní snění, která propojuje práci se sny, šamanské lucidní snění a vědomý život.

Narodil se v Austrálii, kde v dětství přežil tři události blízké smrti a kde se naučil způsoby snících lidí prostřednictvím přátelství s Aboriginály. Po celém světě vede populární semináře, včetně tříletého výcviku pro učitele aktivního snění a poskytuje živou výuku snové školy online.

Původně vyučoval dějiny starověku na Australské národní univerzitě, je autorem velmi úspěšných knih, novinářem a nezávislým učencem. Jeho čtrnáct knih o snění, šamanismu a imaginaci zahrnují Conscious Dreaming (Vědomé snění), Dreamways of the IroquoisThe Three “Only” Things (Tři „pouhé“ věci), The Secret History of Dreaming (Tajné dějiny snění) a Dreamgates: Exploring the Worlds of Soul, Imagination, and Life Beyond Death, Active Dreaming (Aktivní snění) a mnoho dalších.

Žije v severní části státu New York. O jeho knihách si můžete více přečíst  v článku Knihy o kouzlech snění.

Má internetovou stránku www.mossdreams.com

Biografie symbolu ze snu

Biografie symbolu ze snu

Pokud si vedete deník snů, je skvělé čas od času sledovat, jak se ve snech vyvíjí symbol nebo téma, které jsou vám dobře známé. Berte to jako hru.

Zdávalo se vám léta o medvědovi nebo o lišce – jak se proměňoval váš vztah k nim? Často se vám zdá, že se po cestě setkáváte s překážkami nebo že se cesta opravuje – bez ohledu na to projedete, jedete objížďkou, zastavíte se, nebo si vzpomenete, že vlastně umíte létat? Znovu a znovu zjišťujete, že prozkoumáváte ve snu dům, který má více pokojů nebo pater než váš skutečný dům. Dokážete nakreslit jeho plán a zaznamenat jeho proměny?

Členům jedné mojí skupiny aktivního snění jsem zadal na doma hru, při níž měli vytvořit biografii symbolu ze svých snů, a tu pak na našem setkání představit.

Jeden muž stopoval svá snová setkání s medvědem, která začala snem před mnoha lety. Ve strašidelném křoví byl obrovský medvěd grizzly. Část napětí ve snu zmizela, když byl upozorněn na to, že „všichni savci jsou rádi v blízkosti dalších teplých těl“.

V pozdějším snu se tulil v posteli k obrovskému černému medvědovi, což by mohlo být poněkud příjemnější, kdyby medvěd nedávno nedlel v odpadcích, tedy kdyby nepáchl. V tom nejnovějším snu muž hravě poskakoval se svými dětmi po stezkách přátelského medvěda, které vedly sněhem.

Jedna žena nám řekla, že bude mluvit o tématu „překročení“ ve svých snech. Neměla na mysli překročení ve smyslu přechodu zemřelých, měla na mysli situace, ve kterých musí překonat překážku, ať už je to hora, nebo rušná ulice. I když detaily pěti snů, v nichž na něčem uvázla, byly velmi specifické a osobní, nejzajímavější bylo, že v jejím vyprávění se téma pak ukázalo jako téma obecné.

V prvním snu v pořadí překonává horu z gumových balvanů, kterou vytvořil člověk, zvládá to jednoduše, dokonce na vrcholku s přáteli tančí. V dalším snu musí přejít přes golfové hřiště, které se nachází na příkrém svahu, aby se dostala tam, kam potřebuje.

V posledním snu z této série překonává rušnou a nepřehlednou ulici ve městě a kličkuje uličkami zpátky až k místu, kde začala ztrácet svou cestu, dokud se neobjeví tři muži, aby sehráli roli pomocníků a ochránců. Všimli jsme si slibné změny od potřeby vypořádat se s řadou těžkých úkolů nebo překážek, které stvořil člověk, až k lidem, kteří byli jejími pomocníky. Zdálo se, že to rezonuje s hlavní změnou v životě, která probíhala ve stejném životním období jako tyto sny.

 

Cesty došly

Měl jsem v úmyslu v tomto kruhu vyprávět o svém rozvíjejícím se vizionářském přátelství s liškou, které už trvá mnoho let, ačkoli by tento příběh klidně naplnil celou knihu. Poté, co jsem vyslechl řadu snů o překonávání překážek, vybral jsem si jiné snové téma – téma, které jsem nazval „cesty došly“.

Bylo to pro mě téma na desetiletí. Jsem na silnici, která je obtížnější a obtížnější, nebo jen více a více venkovská. V některých verzích vyjíždím proti konstrukci, zábraně nebo proti cihlové zdi.

V posledním snu na toto téma původní dlážděná cesta končí a stává se polní cestou, která také postupně mizí. Nyní řídím své auto volným terénem, přes kameny a malé potoky. Brzy stoupám do svahu, který je prudší a prudší, přičemž kameny se proměnily na obrovské balvany. Moje auto to zvládá velmi dobře, ale nakonec se zastaví na vrcholku obrovského balvanu v téměř kolmém svahu. Vystoupím z auta a zkoumám situaci. Počítám, že mé auto to může zvládnout až na vrchol, jen s trochou pomoci. Potřebuji najít jednoho či dva lidi, aby mě postrčili. To by se dalo zařídit, pokud zajdu do blízké vesnice a požádám o pomoc.

Došlo mi, že tento sen je velmi poučný. Dosáhl jsem ve své práci bodu, a to na mnoha frontách, kdy jsem si uvědomil, že je načase někoho požádat o pomoc a o spolupráci.

Taky jsem si při zkoumání tohoto tématu uvědomil, že naše snové minulosti nejsou lineární. Krouží a obtáčí se kolem určitých témat. V minulosti mé snové já vyřešilo výzvu mizející cesty tak, že z auta vystoupilo a vzalo ho jako maketu z kartonu a odneslo si ho, kam potřebovalo. Při jiné příležitosti, kdy čelilo kolmému útesu, který zdánlivě nebylo možno vyjet, mé snové já vytlačil spojenec, který se nechal spatřit, až když pomohl mému autu na vrchol – byla to puma americká.

Nechceme přijít o bohatství detailů jednotlivých snů, které mohou nabízet určitý vhled a vedení na více úrovních. Mohou být například propojené s budoucností, která může nastat, se stavem naší mysli a těla, vztahů anebo našich paralelních životů v jiných dobách a v jiných světech. Je ale rovněž zábavné stopovat tyto opakující se osobní témata a symboly, které vždy přinášejí i možnost transformace.

Když se dotýkáme symbolů, je dobré si zapamatovat velmi užitečný rozdíl mezi znakem a symbolem, který popsal Jung. Znak zastupuje něco, co známe, ale symbol nás spojuje s něčím, co ještě neznáme. Takže vykročíme-li po stopách symbolů, ocitneme se na výpravě do neznáma.

 

Kresby z deníku Roberta Mosse

Z anglického originálu The biography of dream symbol, Robert Moss, 5. 12. 2021, přeložila Kateřina Kučerová, jazyková spolupráce Alena Benešová, ©  2021.

 

Šest her, které můžete hrát se svým deníkem

Šest her, které můžete hrát se svým deníkem

Když si píšete deník, dáváte si schůzky se svým Já. Dávám zde velké písmeno, protože mluvím o něčem větším, o něčem, co přesahuje naši každodenní mysl, která je často náchylná k vyrušení, zmatená z různých programů a úkolů, podřizující se stereotypům a nárokům ostatních.

Schůzka s vaším Já by pro vás měla být zábavou. Uvádím zde šest každodenních her, které můžete se svým deníkem hrát.

Vypište se z toho

Ať vás cokoli trápí, otravuje nebo blokuje, pište o tom. Tím, že to dostanete ven, dojde k okamžité úlevě. Pokud je váš deník striktně soukromý (což je mimochodem nezbytné), potom to, co napíšete na jeho stránky, může být vaší každodenní zpovědí, která může přinést očistu a uvolnění. Je legrační, jak potom, co začnete zaznamenávat svá trápení, vstoupí do hry něco dalšího, co vás začne pozvedávat, místo aby vás to sráželo a dokáže to opravdu obnovit váš smysl pro humor.

Když vidíte věci takové, jaké jsou, a vyjádříte to, už je tím začínáte měnit. Pohybujte dál svou rukou a můžete tak vyjádřit sílu, jak přejmenovat a znovu se podívat na příznaky, výzvy a těžké situace tak, aby přinášely řešení a léčení.

Zachyťte svoje sny

Kdykoli si zapamatujete sen, zaznamenejte si ho. Napište si k němu datum a pojmenujte ho. Tím, že ho pojmenujete, uvědomíte si, že obsahuje příběh, který má být vyřčen, a vy jste nyní v procesu, v němž se stáváte vypravěčem příběhů.

Také si zapište své pocity týkající se snu; první pocity po probuzení jsou tím nejlepším vedením k porozumění tomu, co vám sen říká.

Vytvořte si knihu symbolů/klíčů, vodítek

Svět k nám promlouvá skrze shody náhod, šťastná setkání a náhle se objevující symboly, které nám pomáhají rozpoznat skrytou logiku událostí. Jakmile začneme být pozorní, zjistíme, že synchronicita je úžasným zdrojem vedení. Zapisujte si do svého deníku cokoli nezvyklého nebo nečekaného, čeho jste si během dne všimli. Doporučení: Každý den si do svého deníku zaznamenejte, co se objevilo na první poznávací značce auta, které jste si všimli (v USA jsou pod poznávací značkou také slovní vzkazy majitelů aut, pozn. překl.).

Sbírejte povzbuzující vzkazy

Ne, neřekl jsem, sbírejte vzkazy! Jedna z věcí, kterých si cením ve svých vlastních denících a v denících zesnulých slavných lidí, je sbírka zajímavých a inspirujících citátů. Taková sbírka citátů se rozrůstá, jakmile si osvojíme zvyk zaznamenávání citátů, které zaujmou naši pozornost.

Samozřejmě, že ty nejlepší citáty jsou ty, které vymyslíte vy sami. Vytvořil jsem si praxi osobní „nálepky na auto“ (bumper sticker, vzkaz na dopravní značce v USA, pozn. překl.). Je na konci každého záznamu snu. Může být tím, co Mark Twain nazval podstatou a senzací. Další citáty vybublávají ze života během dne či noci. Mezi nové citáty patří například:

Smysl pro naše vlastní životy si musíme si vytvořit.

Nejvíce živý jsi v přítomnosti vlastní smrti.

Každý den máš prázdniny, když děláš, co miluješ.

Vytvořte si svůj vlastní slovník symbolů

Váš deník se stane tím nejlepším slovníkem symbolů, který jste kdy četli. Lidé často sní o hadech nebo o tom, že je někdo pronásleduje. To je součástí naší společné lidskosti a našeho spojení s tím, pro co Jung zavedl termín objektivní psyché. Ale had ve vašich snech nemusí být nutně stejný had jako v mých snech. A co pronásleduje vás v říši snů, může být velmi odlišné od toho, co tam honí mě.

Když si zaznamenáváme sny a symboly, které se nám ukazují ve světě, všimneme si, že symboly, které se nám zjevují, nás vedou za hranice známého a že nejsou nehybné, ale pořád se vyvíjejí. To divoké zvíře, které vás vyděsilo v jednom snu, se může stát vaším spojencem, když se odvážíte ho poznat ve snu pozdějším. Nebo to, co vypadalo jako návraty do období vašeho dětství, se promění a objeví se více vrstev, než si pamatujete, a tím se vám otevírá vědomí rozšiřujících se možností života.

Pište, až se z vás stane spisovatel

Posaďte se každý den se svým deníkem a nechte svou ruku, ať se pohybuje. Ještě dříve, než o tom začnete přemýšlet, zjistíte, že jste spisovatel. Zda to svět o vás ví nebo zda své texty se světem sdílíte, je druhotné. Píšete pro sebe sama, beze strachu z následků. Procvičujete své psací svaly a posléze se ukáže, že tím posilujete celý systém.

Pište do svého deníku denně a časem zjistíte, že je to ta nejdůležitější kniha, kterou kdy budete číst. Ujistěte se, že tato kniha je tajná. Nikdo by si jí neměl číst bez vašeho výslovného svolení. Až budete mít svou tajnou knihu, objevíte mnohé a mnohé objeví vás. Budete moci hrát hry probíhající na hlubších rovinách. Zjistíte, že jste ze zkrotlých a usedlých oblastí každodenní mysli vyšli do divočejších oblastí fantazie, kde vás může objevit Velký příběh vašeho života.

Pokud vás zajímá umění tvůrčího deníku a hraní hlubších her, prosím přečtěte si více v kapitole 4, „Pište knihy noci a dne“, v mé knize Aktivní snění.

Z anglického originálu Six games to play with your journal, Robert Moss, 5. 12. 2021, přeložila Kateřina Kučerová, jazyková spolupráce Alena Benešová, ©  2021.

 

Kdyby to byl můj sen

Kdyby to byl můj sen

..Nedovolte nikomu, aby vám říkal, co znamená váš sen. Stejně tak to nedělejte ani vy někomu jinému. Toto je zlaté pravidlo při sdílení snů.

Nikdo z nás nemá právo říkat druhému člověku, co jeho sen znamená. Ať už by to bylo založeno na jakémkoli osvědčení nebo na předpokladu autority. Nemusíme být lékaři nebo psychiatři, guruové nebo odborníci, abychom dokázali nabídnout nápomocné komentáře ke snům ostatních. Při komentování snů někoho jiného bychom měli začít tím, že řekneme: „Kdyby to byl můj sen“, aby bylo jasné, že nabízíme naše osobní asociace a projekce, ale nepředpokládáme, že bychom řekli snícímu definitivní význam jeho snu.

Pokud se vyjadřujete ke snu někoho jiného, nemůžete příliš ublížit, dokud dodržujete jednoduché pravidlo, že své názory a asociace uvedete tím, že řeknete „kdyby to byl můj sen“. Nedovolíte si interpretovat sen jiného člověka. Jste naprosto svobodní ve vyjádření vlastních nápadů k tomu, co sen znamená, ale probíhá to tak, že si představujete, že je to váš vlastní sen. Tím si ponecháte vaše vlastní projekce a nebudete je podsouvat druhému člověku. Nejenže pomůžete snícímu tím, že mu budete průvodcem na cestě k uchopení smyslu jeho snu, ale pomůžete mu také, aby se utvrdil v tom, že on sám je schopen určit smysl svých snů a svého života.

Poslechnete si sen, zeptáte se na pocity snícího po probuzení (které jsou často prvními a nejlepšími vodítky k tomu, o co ve snu jde) a rychle sen srovnáte s realitou. Ptáte se při tom snícího, co ze snu poznává ve svém životě a jestli by se cokoli z toho mohlo projevit v budoucnosti, ať doslovně či v rovině symbolické.

Potom nabídnete své komentáře, přičemž začnete frází „kdyby to byl můj sen“. Pokud následujete tento protokol, můžete vyjádřit zcela volně jakékoli asociace, pocity nebo vzpomínky, které ve vás sen vyvolává, včetně vzpomínek na vaše vlastní sny, které se vám připomněly. Často nejlépe rozumíme snům druhých lidí, když si je můžeme spojit se svými vlastními snovými zkušenostmi.

Například: Pokud vám snící vypráví sen, ve kterém utíkal před medvědem, můžete si vzpomenout na svůj vlastní sen, ve kterém jste se schoval před medvědem – předtím, než jste zjistil, že ten medvěd je váš spojenec. Vaše vlastní zkušenost vás může vést k tomu, že řeknete: „Kdyby to byl můj sen, chtěl bych se vrátit zpátky do snu a znovu se potkat s medvědem a zjistit, jestli by se mohl stát mým spojencem.“ Takto uděláte něco daleko užitečnějšího, než je pouhé vykládání snu, jemně tak vedete snícího k tomu, aby na základě svého snu něco podnikl.

Získat úplně odlišný pohled na sen je velmi prospěšné, takže sdílení v tomto duchu s neznámými lidmi může být neuvěřitelně užitečné, pokud se ovšem dodržují pravidla hry.

Ani skutečnost, že jsme velmi intuitivní a nadaní vykladači snů, nám nedává právo brát lidem jejich vlastní sílu tím, že jim budeme říkat, co jejich sny znamenají – dokonce i (a pravděpodobně obzvlášť) když jsme přesvědčeni, že „máme pravdu“ v tom, o co ve snu jde.

Jako snící chceme být také otevřeni tomu, čím ostatní lidé mohou přispět k našemu porozumění našim vlastním snům. Nechceme ustrnout v postoji „všemu rozumím“, protože i když si myslíme, že máme docela pěkně jasno v tom, o co ve snu jde, příspěvek někoho jiného nám téměř jistě nabídne nový pohled. I pokud je zpětná vazba, kterou dostaneme, vzdálená našim pocitům ze snu, může nám pomoci uvědomit si, co je pro nás důležité.

Sny mají více vrstev, proto je také možné, že jiný pohled nám může pomoci se otevřít jinému hledisku snu, kterého jsme si třeba ani nevšimli. Myslím, že je velmi nápomocné slyšet zpětnou vazbu na sen od lidí, kteří mají odlišný pohled, než mám já sám. Protože já mám například sklon vidět sny jako transpersonální zkušenosti, v kterých potkáváme další bytosti v různých realitách, může pro mě být velmi užitečné, když mě někdo inspiruje k tomu, abych se zeptal, „jaká moje část“ jsou ostatní osoby a elementy ve snu.

Dáma barev“, kresba z deníku Roberta Mosse. Mladá žena, umělkyně, která působí jako kouzelnice, mi ukazuje pigmentové prášky v kovových miskách rozprostřených kolem. Shodneme se, že by mohly být použity jako vlídný arzenál k malování vizí léčení a možností v místech nenávisti a beznaděje. Mám svou vlastní sadu barev, ale potřebuji se od umělkyně naučit její techniky.

Z anglického originálu If it were my dream, Robert Moss, 4. 12. 2021, přeložila Kateřina Kučerová, jazyková spolupráce Alena Benešová, ©  2021.

 

Proč přicházíme o naše sny

Proč přicházíme o naše sny

Příliš mnoho z nás ztratilo kontakt se svými sny. Nepřeháním, když tvrdím, že naši společnost trápí těžké a vleklé období snového sucha.

Pohledem mnoha duchovních tradic jde o velmi vážný stav. Navahové říkají, že skrze sny lidé zůstávají v kontaktu s oblastmi ducha. Pokud jste ztratili své sny, říkají Irokézové, ztratili jste část svojí duše. „Je to stará známá pravda,“ prohlásil skvělý psycholog C. G. Jung ve své poslední velké studii, „že Bůh k nám hovoří především prostřednictvím snů a vizí.“

Pro snové sucho najdeme v mnoha moderních životech tři hlavní důvody:

Špatné návyky

Rytmus a rutina běžného městského života jednoduše nepodporují opětovné vyvolání snu. Velmi často jsme probuzeni šokem, zvoněním budíku nebo spolunocležníky či dětmi, které se potřebují dostat do školy. Vyklopýtáme ven do světa a poháněni kofeinem se snažíme projít kolečky našich uzávěrek a závazků. Většinou nemáme nic, co by nás podpořilo a odměnilo za to, že jsme si uvědomili a zaznamenali, co se nám zdálo. Většina z nás postrádá také schopnost vytvořit si bezpečné místo, kde bychom mohli své sny sdílet. Kde bychom dostali nápomocnou zpětnou vazbu a podporu při přípravě tvořivé akce, kterou zhmotníme vedení ze svých snů a získáme jejich energii. Pokud nebudeme s našimi sny něco dělat, nebude se nám snít dobře.

Strach a lítost

Utíkáme od našich snů, protože si myslíme, že by nám mohly říkat něco, co nechceme slyšet – o našich temných stránkách, o nesnázi nebo nemoci, která je před námi. Zabouchneme dveře a řekneme „to je jenom sen“. To je chabá strategie. Témata, která jsme nechali v noci nedořešená, budou obcházet kolem a v naší každodenní realitě se nám zakousnou do zadku.

Anebo můžeme snít o něčem překrásném – o radosti a potěšení s „tím pravým“ nebo „tou pravou“, o domově snů, o práci snů, o světě plném míru a krásy. Ale když se probudíme, řekneme si, že v našem životě neexistuje nikdo jako „ten pravý“, že se nám tím nechce zabývat, že nám také chybí peníze nebo schopnosti, abychom zhmotnili to, co jsme si ve snech užívali. Nebereme své sny vážně, protože si řekneme, že jsou to „jenom“ sny. A to je taky pěkně hloupý návyk. Pokud se nám o něčem zdá, musíme být schopni to realizovat.

Umělé spánkové cykly

Naše představa dobrého spánku je velmi často v rozporu s našimi sny. Mnoho z nás věří – za podpory libovolného počtu spánkových lékařů a farmaceutických společností – že potřebujeme každou noc strávit sedm či osm hodin nepřerušovaným spánkem. Tato myšlenka by naše předky udivila. Před příchodem umělého osvětlení (plynu a následně elektřiny) většina lidí zažívala „dělený spánek“, který měl minimálně dva různé cykly. V Anglii se jim říkalo „první spánek“ a „druhý spánek“.

Experimenty, které uspořádal tým doktora Thomase Wehra z Národního institutu duševního zdraví, ukazují, že pokud se lidé zbaví umělého osvětlení, vrací se ke spánkovému rozvrhu našich předků, v němž je zahrnut interval několika hodin mezi dvěma spánky. Jedním z nejdůležitějších objevů Wehrova výzkumu je skutečnost, že během tohoto intervalu byla u účastníků pokusu zaznamenána zvýšená hladina prolaktinu, hormonu podvěsku mozkového, který pomáhá slepicím sedět mírumilovně delší dobu na vejcích. Lidem tento hormon pomáhá snášet vejce jiného druhu, uvádí je do změněného stavu vědomí, který je podobný meditaci. Spánkový historik A. Roger Erich říká přímo: „Spánek v jednom kuse, takový, jak ho zažíváme dnes, je nepřirozený.“

Francouzi mají kouzelné slovo pro stav na prahu mezi dvěma spánky: dorveille, což doslovně znamená bdění–spánek. U domorodých lidí a u našich předků to je čas, kdy se můžete probudit a sdílet sny s kýmkoli, kdo je poblíž. Je to stav natolik zvýšené tvořivosti, že jsem ho ve své knize Tajné dějiny snění (The Secret History of Dreaming) nazval „stavem řešení“, protože mnoho vědeckých poznatků a dalších přelomových myšlenek se objevilo v této zóně.  Když očekáváme, že budeme spát celou noc, nebo jednu dlouhou periodu spíme pod vlivem léků, omezíme své možnosti, jak si pamatovat a sdílet sny, a bráníme si v získání snadného přístupu k plodné oblasti hypnagogie – kde přichází obrazy a tvoří se propojení – mezi spánkem a bděním.

Foto: composita z Pixabay

Z anglického originálu Why we are losing our dreams, Robert Moss, 17. 3. 2019, přeložila Kateřina Kučerová, jazyková spolupráce Alena Benešová, ©  2021.

Jak nám snění pomáhá obstát

Jak nám snění pomáhá obstát

Lidé, kteří si ve svém životě neudělali již dříve prostor pro sny, prožívají v naší aktuálně uzavřené společnosti snovou bouři. Nejsou zvyklí sny sdílet ani s nimi pracovat, a tak často vykřikují: „Proč mám tenhle divný sen?“ Jsem celoživotní snící a zasvětil jsem velkou část svého života tomu, abych ostatní učil snít, a proto mi dovolte, abych vám nabídl několik obecných postřehů:

Sny nám vždy říkají více, než už víme. Nepropásněte žádný sen nebo ho neoznačujte za „divný“ nebo nepodstatný, dokud jste si ho nezaznamenali a pečlivě jste neprozkoumali, o co se v něm jedná.

„Zvláštnost“ může být ve snech speciálním efektem, který vaši snoví producenti zapojili, aby zviditelnili něco, co potřebujete pochopit či se podle toho zachovat. Je to něco jako potřeba sociálního odstupu a sebekontrola.

Snění může být cestováním, konáte při něm návštěvy, jindy zase návštěvy přichází k vám. V běžném životě může být váš společenský život velmi omezený, ale ve svých snech můžete být společenští, jak jen se vám zlíbí. Můžete zajít na farmářský trh nebo zajet na místo, které máte rádi a po kterém se vám už stýská. Jednou se mi zdálo, že jsem na Arubě, ležím pod slaměným slunečníkem na pláži s bílým pískem a na rtech mám příchuť mořské soli a limetkového daiquiri. Když jsem se vrátil do svého těla, které bylo nuceno v té době zůstávat doma, nebyl jsem skleslý. Užíval jsem si plnými doušky následný efekt malé dovolené, kdy jsem nemusel platit za letenku ani čekat na zavazadla.

Máte intuitivní radar, který ve snech plně ožívá. Vidíte věci, které se dějí s časovým a s prostorovým odstupem. Prověřujete možnou budoucnost. Vidíte nechtěné události v možné budoucnosti, kterým se můžete vyhnout, jestliže si ujasníte informace ze snu a uděláte, co je třeba. Vidíte scénáře své budoucnosti, po které toužíte – váš dům snů, partnera snů, vaši práci snů – to, co můžete realizovat, když budete následovat mapu cesty, kterou vám dal váš sen.

Ve snech můžete jít do nočního kina, kde se hrají celovečerní filmy, které byly vytvořeny přímo pro vás. Nemusíte se omezovat tím, že byste jenom seděli v publiku. Můžete projít skrze plátno a stát se tak scénáristou, režisérem a hlavní hvězdou filmů vašeho vlastního života.

Ve snech můžete mluvit s mrtvými. Na kontaktu se zemřelými, zvláště ve snech, není nic „divného“ nebo nepřirozeného. Potkáváme je, protože jsou pořád někde kolem nás, nebo proto, že nás přišli navštívit, nebo proto, že se během našich snových cest dostáváme na místa, kde žijí. Někdy pro nás mají nějaké vedení. Jindy zase potřebují naši pomoc, protože se zasekli někde mezi světy nebo protože jsou zmatení. Možná, že byli vrženi do života po životě bez příprav a bez rituálů, které by jim pomohly odejít. Když je nyní kolem nás tolik smrti, je velmi dobrý čas se spolu se zemřelými učit, že vědomí přežívá smrt těla a že život pokračuje v nějakém dalším světě.

Když sníte, máte přístup k moudřejším zdrojům, než jsou ty, které jsou přístupné vaší každodenní mysli. Můžete se potkat s bohem nebo s bohyní, můžete mluvit s vašimi předky nebo s vaším vyšším Já. Vaše sny jsou hlasem vědomí, opravují váš směr, ukazují vám, jak se vaše stávající akce a postoje jeví reálnému Já, které vás sleduje. Sny jsou pro vaše spirituální průvodce cestou, jak překonat cynického a omezeného skeptika, který žije v levé části vašeho mozku, a povolat vás zpátky do vašeho většího příběhu.

Vaše sny jsou továrnou na obrazy, které vám pomáhají, abyste byli zdraví nebo abyste se uzdravili. Vaše tělo věří obrazům. Když najdete ty správné obrazy, naprogramujete tím neuvěřitelnou farmaceutickou továrnu, která je součástí vašeho těla. Ona vytvoří ty správné látky, které podpoří váš imunitní systém.

Abyste mohli snít, nemusíte jít spát. Nejsilnější sny se mohou objevit v zóně na pomezí mezi spánkem a sněním. Můžete cestovat, stejně jako naši předkové šamani, být probuzenými. Z vašich očí spadnou klapky a vy uvidíte, že svět kolem vás je lesem živoucích symbolů, které na vás hledí.

Aktivní snění je cestou opravdového kouzlení. V mém slovníku je opravdové kouzlo to, co se stane, když si přineseme do tohoto světa dary ze světa jiného. To se děje, pokud si pamatujeme svoje sny a jednáme tak, abychom zhmotnili jejich energii a vedení ve svém každodenním životě. A také je důležité, když si uvědomíme skutečnost, že snění není nezbytně o tom, co se děje ve spánku. Snění je o probuzení se do hlubší reality a ke hlubším zdrojům a k hlubším významům našich životů.

Abyste se stali ve snění dobrými, tak stejně jako u čehokoli jiného potřebujete praxi, praxi a praxi. Tři věci, se kterými můžete začít:

  • Veďte si deník. Ke každému novému záznamu do deníku připojte datum a nějak ho nazvěte. Váš deník snů se stane tou nejdůležitější knihou o snech, kterou jste kdy četli. Bude to vaše osobní encyklopedie symbolů, zaznamenáte si do ní data pro „nadpřirozené“ úkazy, jako jsou jasnozřivost a předvídání. Bude místem, kde povedete rozhovory s vaším Já a s vašimi vnitřními učiteli. Bude to trénink pro vašeho vnitřního spisovatele a tvůrce.
  • Naučte se základní techniky aktivního snění, mé originální syntézy práce se sny a šamanismem. Patří sem Devět klíčů ke tvým snům, které jsou vysvětleny v mé knize Vědomé snění. Také sem patří nácvik techniky, která se jmenuje návrat do snu. Dále se učte nechat se vést synchronicitou, což je způsob, jak snící funguje 24 hodin sedm dní v týdnu. Zde najdete krátký průvodce k příslušným knihám. Možná budete chtít zkusit mé online videokurzy pro The Shift Network.
  • Naučte se techniku bleskové práce se sny. Tato technika je rychlá a zábavná. S její pomocí můžeme s někým blízkým sdílet svůj sen nebo osobní příběh. Učí nás, jak si navzájem poskytnout užitečnou zpětnou vazbu, ovšem nepředpokládá se, že bychom si navzájem říkali, co naše sny nebo životy znamenají. Také si můžeme navzájem pomoci určit, co by bylo vhodné udělat, abychom zhmotnili ve svém životě vedení a energii ze sdíleného příběhu.

Poznejte lépe své sny a možná zjistíte, že pokud je stále chcete nazývat „divnými“, budete to slovo používat v jiném jeho významu. I když pouze málo z nás si vzpomene na jeho původ, weird je odvozeno od Wyrd, což znamená způsob, jak rozumíme tomu, že věci všech světů jsou spojené a navzájem skloubené. Ve Skotsku, v zemi předků mého otce, znamenalo „to be weirless“ (= být bez spojení s jinými světy) být smolař a nešťastník.

Z anglického originálu How dreaming gets us through, Robert Moss, 17. 4. 2020, přeložila Kateřina Kučerová, jazyková spolupráce Alena Benešová, © 2021. Všechna práva vyhrazena.

Snění se zemřelými

Snění se zemřelými

Mnoho lidí v naší kultuře doslova hladoví po uznání toho, že na komunikaci se zemřelými není nic „zvláštního“ nebo „nepřirozeného“, natož nemožného. Chtějí potvrzení, že je možné vysílat lásku, odpuštění a léčení skrze zdánlivou bariéru smrti. Ve snech potkáváme naše zemřelé, protože jsou pořád nablízku. Někdy jsou nám nablízku proto, že ještě nedokončili svoje záležitosti. Taky si nemusí uvědomovat, že jsou mrtví. Nebo nás přišli navštívit. Také se může stát, že je potkáváme, protože cestujeme ve snech a vizích do astrálních oblastí, kde jsou ti, co zemřeli, opravdu doma.

Není to tak, že bychom jen my snili o zemřelých, také naši zesnulí sní o nás. A skrze sny zkouší se s námi potkat. Někdy se zemřelí vrátí jako poradci nebo jako „rodinní andělé“. Tak se ke mně mnohokrát vrátil můj otec během prvního roku po své smrti v Austrálii v roce 1987. Přinesl mi láskyplné vzkazy a zároveň praktické vedení pro rodinu. Někdy potřebují zemřelí od nás, abychom pro ně sehráli roli ochránců, protože jsou zmatení nebo uvízli mezi světy. Lpí na starých touhách a napojeních, přičemž tato spojení mohou být pro živé velmi nezdravá. Živí tak mohou získat pocity, závislosti a dokonce i fyzické symptomy těchto zemřelých. Jedním z nejkrutějších důsledků vlivu západní kultury je tvrzení, že komunikace se zemřelými je nemožná nebo nepřirozená. Není na ní nic ani strašidelného ani nadpřirozeného, i když nás zkušenosti vedou do oblastí, které leží za fyzickou realitou. Je snadné potkat naše zemřelé, především pokud máme jeden z následujících tří důvodů:

Naši zemřelí jsou pořád s námi

Poměrně často sny odhalí, že zemřelí jsou stále přítomní, protože prostě nikdy neodešli. Zemřelí mohou setrvávat, protože mají nedořešené záležitosti nebo si přejí sehrát roli průvodce nebo ochránce rodiny, nebo jsou napojeni na lidi a místa, která během života milovali. Tato situace může být naprosto v pořádku po dobu jednoho roku či dvou.

Pak ale přijde čas, kdy se naši zemřelí potřebují posunout, kvůli svému vlastnímu vývoji a také proto, aby se nestali psychickou zátěží pro živé. Po smrti jsme řízeni svými dominantními zájmy, touhami a závislostmi. Někteří z těch, kteří zemřeli, ale nijak se „neposunuli dále“, zkouší uspokojit svoje touhy skrze živé. Pokud zemřelí zůstanou svázaní se zemí, následky jsou nezdravé jak pro ně, tak pro ty živé, se kterými jsou provázaní.

Pokud jsou mrtví zapletení s živými, výsledkem je oboustranné zmatení, ztráta energie a přenos závislostí, posedlostí, a dokonce i fyzických nemocí ze zemřelého na osobu, jejíž energetické pole mrtvý sdílí.

Při pomoci zemřelým pomáhá láskyplný dialog, jednoduchý rituál uctění a rozloučení se a přivolání duchovních pomocníků. Pokud se staneme aktivními snícími a poznáme prostor života po životě, můžeme zjistit, že jsme voláni k zajištění osobního doprovodu a ke službě pomoci některému z našich blízkých zemřelých. A také k tomu, abychom ho navedli k uvědomění si možností, které ho čekají na druhé straně. Wiliam Butler Yeats poznamenal, s vhledem básníka, že „živí mají schopnost pomáhat představivosti mrtvých“.

Naši zesnulí se zjevují

Většina lidí, kteří si pamatují své sny, si vzpomene na nějaký, ve kterém mu někdo z druhé strany telefonuje, posílá dopis nebo se prostě objeví u dveří či u jeho postele. Zesnulí se k nám ve snech vracejí ze stejných důvodů, z jakých by se nám ozývali ve fyzickém světě – včetně přirozené touhy říci nám, jak se jim daří, a podívat se, jak se daří nám a jak to všechno zvládáme– a také kvůli širším souvislostem: Chtějí přinést emoční léčení, dát nám užitečné informace a učit nás o životě po smrti a o existenci mimofyzických světů.

Naši zesnulí nás mohou navštěvovat, aby nám nabídli odpuštění či aby se jim ho dostalo. Nebo přichází, aby nám ukázali, jak se jim na druhé straně daří.

Naši přátelé a milovaní, kteří jsou po smrti, se mohou objevit v našich snech, protože se snaží porozumět širšímu příběhu života, který právě opustili. Yeats s básnickou jasností nazývá toto období posmrtných přechodů jako „snové návraty“.

Naši zemřelí se mohou stát skvělými duchovními rádci, když na druhé straně dosáhnou jasného vhledu a jsou si vědomi toho, že nepodléhají pravidlům prostoru a času. Zemřelí tak mohou přijít jako rádci v oblasti zdraví a jako rodinní poradci. Mohou nás navštívit ve snech, aby nás připravili na naše vlastní umírání a uklidnili nás, že máme na druhé straně přátele.

Ve snech cestujeme do zemí mrtvých

Ve snech jsme oproštěni od pravidel fyzické reality a cestujeme do dalších dimenzí, včetně oblastí, kde mohou žít zemřelí. Díky snům tohoto typu můžeme začít rozvíjet osobní mapu posmrtného života, která se nesmírně obohatí, naučíme-li se umění vědomého cestování ve snech.

Na svých workshopech často zvu účastníky, aby se soustředili na sen o osobě, která již zemřela, nebo na vzpomínku na ni, a vydali se tak na cestu – s pomocí šamanského bubnu – se záměrem navázat s touto osobou včasnou a užitečnou komunikaci. Zároveň se mohou dozvědět více o prostředí, v němž ona osoba nyní žije.

Návštěvy tohoto typu byly napříč věky základním zdrojem pro rozšířenou víru, že vědomí přežívá smrt fyzického těla. Toto téma je příliš důležité na to, abychom zůstali u spolehnutí se na předávané vědění nebo na slepou víru. Chceme zkušenost z první ruky a ta je nejsnáze dostupná skrze snění. Možná zjistíme, že krajiny zemřelých od nás nejsou dále, než je síla stěny našich očních víček.

Pokud Vás zajímá více k tomuto tématu, prosím podívejte se na  The Dreamer’s Book of the Dead (Kniha mrtvých pro snící) od Roberta Mosse. Vydavatelství Destiny Books.

Foto: Gennaro Leonardi z Pixabay

Z anglického originálu  Dreaming with the departed, Robert Moss, 30. 4. 2020, přeložila Kateřina Kučerová, jazyková spolupráce Alena Benešová, © 2021. Všechna práva vyhrazena.

Naší nejsilnější múzou je naše vnitřní dítě

Naší nejsilnější múzou je naše vnitřní dítě

Stephen Nachmanovitch, Volná hra

„Tvořivá mysl si pohrává s objekty, které miluje,“ řekl Carl Jung. Na jedné z mých přednášek mě jeden vážný muž požádal, abych shrnul, co považuji za základ praxe. „Nezapomeň si hrát,“ řekl jsem. Pečlivě si napsal ona tři slova, jako by si tvořil pracovní rozvrh. Nemyslím si, že úplně pochopil moje poselství.

Dítě, které je v jeho nitru – a v nitru každého z nás –, ví. Jako štěňata, lvíčata nebo delfíni roztáčející stříbřité provazce bublin. Nebo děti, které si hrají pro radost ze samotné hry. Malé děti jsou mistři imaginace, jakmile poznají kouzlo vymýšlení si. Náš první a nejlepší učitel vědomého života je naše vnitřní dítě.

Ale naše vnitřní dítě se možná někam schovalo. Pod skleněnou kupoli nebo v domě babičky, protože se stydělo nebo bylo zneužito. Někdo se mu možná vysmál nebo se cítilo osamělé anebo se schovalo proto, že svět nebyl dostatečně bezpečný nebo v něm nebylo dost legrace. Pokud jsme ztratili své sny, jestliže naše představivost někde uvízla, je to proto, že jsme ztratili své vnitřní dítě. Chceme-li být aktivními snícími ve svém každodenním životě, musíme toto dítě dovést zpátky domů. K tomu je zapotřebí hledání, vyjednávání a splnění slibu.

Pátrání nás povede zpátky síněmi paměti až k místu a času, kde se naše dítě plné údivu ztratilo. Můžeme se dát do hledání pomocí vedené cesty a vypravit se na skutečné místo v říši představivosti (pomocí cvičení na konci této kapitoly).

Vyjednávání zahrnuje přesvědčování našeho vnitřního dítěte, že to bude bezpečné a že bude legrace. Splnění slibů, které svému vnitřnímu dítěti dáme, nás dovede k vědomí, že si můžeme hrát, aniž bychom si to museli plánovat.

Nejdřív si hraj, pracuj až pak, bude naléhat dítě, které je s námi. Opatrné a svědomité dospělé já bude protestovat. Pokud ale chceme udržet své vnitřní dítě doma ve svých tělech a životech, musíme splnit slib, že bude legrace a také bezpečno. Když si hrajeme dostatečně dobře, tak dřív, než si to stihneme plně uvědomit, se zamilujeme do své práce, protože ona bude naší hrou.

 

Obrázek: Děti tančící na břehu od AE (George Russell)

Text upraven z knihy Active Dreaming: Journeying beyond Self – Limitation to a Life of Wild Freedom by Robert Moss, vydáno v New World Library

Z anglického originálu  Our most potent muse, Robert Moss, 8. 9. 2019, přeložila Kateřina Kučerová, jazyková spolupráce Alena Benešová, © 2020. Všechna práva vyhrazena.

Domácí tygři

Domácí tygři

Minulou noc, před usnutím, ve změněném stavu vědomí, jsem si náhle uvědomil, že u mě v ložnici je tygr. Byl delší než postel. Byl nádherný ve svém překrásném pruhovaném obleku, hleděl na mě zlatýma očima a fousy se mu chvěly. Roztřásl jsem se. Cítil jsem vzrušení, ale také trochu strach. Ten tygr byl opravdový a byl nebezpečný. Ano, je to „můj“ tygr – není žádným tajemstvím, že mám dlouhodobé spojení s Tygrem, je to můj zázračný průvodce, nejen v práci s uzdravováním duše – avšak je také sám sebou.

Honí mě a kdo ví, kam to dnes v noci povede? Přijal jsem jeho pozvání, abych s ním cestoval do noci. Většina našich dobrodružství sklouzla s ranním světlem zpátky do nočního lesa, s výjimkou lahodných pocitů z protahování a plavání v teplých vodách v dlouhém svalnatém těle velké kočky, která nejvíce ze všeho miluje právě plavání.

Nepochybně jsem si políčil sám na sebe, protože jsem napsal a sdílel povídku „Síla, která loví“. Lehký strach v zóně hypnagogie, který mě rozechvívá, mě vede k tomu, abych přidal něco i v próze. Co je potřeba k oživení ryzího vztahu s VELKÝM duchovním průvodcem? „Každý anděl je strašidelný,“ řekl Rilke. Ať už se ukáže spojenec jako anděl nebo tygr, jsme vyzváni k tomu, abychom byli stateční. Abychom ho požádali o spojení a vytvořili je.

Když jsem poprvé začal žít ve Spojených státech, byl to Medvěd – významné zvíře léčení v Severní Americe –, kdo po mně chtěl, abych byl statečný. Chtěl, abych vstoupil do objetí s něčím, co je mnohem větší než já sám, abych zjistil, že jsme spojeni na úrovni našich srdcí. Tím jsem přivolal jeho sílu pro léčení sebe a ostatních.

Zvířecí ochránci nejsou roztomilé symboly, které bychom vyhledávali v knížkách nebo je vzývali jako ozvěny New Age. Jsou to živoucí energie, osobní i nadosobní, které potřebují být oslavovány a živeny v našich tělech a v našich životech. Víme, že jsou opravdovými pomocníky, protože se objeví, když je potřebujeme, a propůjčí nám své instinkty a senzorický aparát svého těla. Ten schopnost člověka vnímat daleko přesahuje.

Lidé s šamanskými vlohami mohou mít spojení s mnoha zvířecími ochránci a mohou pracovat s průvodci přechodně – s aktivními či potenciálními – s těmi, kteří pomáhají. Jako šamani můžeme povzbudit zvířecí duchy, aby se zabydleli v určitých místech našich energetických těl, ale je třeba počítat s tím, že je jim vlastní určitá povaha a mají své plány. Můžeš krotit divokost tygra, ale nemůžeš ignorovat, že ti může roztrhnout hrdlo.

Když přestaneme živit a obveselovat naše zvířecí průvodce, odejdou, a my můžeme pocítit jejich ztrátu jako únavu, depresi nebo rozmazané vidění, utlumené smyslové vnímání nebo hroutící se imunitní systém.

Jednou jsem po šest týdnů zkoušel být vegetariánem. V té době jsem navštívil s rodinou ZOO. Obvykle jsem velmi neklidný v blízkost areálů velkých koček, i když – stejně jako tomu bylo v tomto případě – prostor bývá docela velký, velké kočky přece nepatří do zajetí. Přišli jsme k ohradě, kde rodina tygrů lenošila na sluníčku. Dcera mi sevřela ruku. „Tati, on se na tebe dívá.“ Samec tygra nyní seděl a upřeně se na mě díval. Ladně skočil k mřížím a zkoumal mě zblízka. Měl jsem silný pocit, že chce zjistit, zda patřím k jejich rodině. Očichal si mě, pak po tygřím způsobu pokrčil rameny a zlehka odhopsal se ke své smečce, převalil se a zase se vrátil ke spánku. Zcela zjevně jsem v tento den nebyl členem kmenu tygrů. Tygři nejsou vegetariáni. Jestli si myslíš, že máš spojení s tygrem, a přitom obědváš tofu, zapomeň na to.

Když jsem se vrátil k jedení masa, Tygr se vrátil. Jeho návrat byl stejně překvapivý jako jeho zjevení se v mé ložnici tehdy v noci. Ale tentokrát po mně chtěl, pro obnovení našeho vztahu, abych se mu zcela postavil. Musel jsem s ním bojovat, rukou proti tlapě, po dobu, která se zdála dlouhá hodiny. Musel jsem ho nechat, aby mě roztrhal na kusy. Když jsem byl zase jako zázrakem spojen v jeden celek, musel jsem následovat jeho pokyn a vyrvat mu z těla jeho krvácející srdce a sníst ho. Neměl jsem pocit, že by šlo o symbolickou událost. Ráno jsem si musel umýt zaschlou krev kolem úst.

O tygrovi bych řekl to, co říkají děti o Aslanovi: „Je hrozný a je dobrý.“ Děti milují tygra, který může vyskočit z příběhů jako Tigger nebo Shia Khan, lidožrout. Vědí, že Tygr je může ochránit ve chvílích, kdy to rodiče nedokážou. Naše vlastní ztracené děti – dětská já, která se ztratila z přemíry bolesti, zneužívání, smutku a hanby – se k nám někdy vrátí, když se zjeví Tygr a dá jim vědět, že už jsou v bezpečí.

Hmmm. Vzpomněl jsem si teď na snová dobrodružství v exotických krajinách, co se odehrála před mnoha lety. V poslední scéně jsem odpočíval na čalouněné pohovce v pokoji v patře a užíval si lehký vánek, který profukoval mezi lamelami dřevěných okenic. Skočil jsem dolů a plížil se prostorným pokojem mezi ratanovým nábytkem a bronzovými sochami z Východu. Slyšel jsem rachot mnoha kroků spěchajících po schodech a uviděl jsem muže ve zvláštních dřevěných brněních se špičatými výčnělky. Vešli opatrně do místnosti a rozprchli se po ní, v rukou měli dřevěné tyče. Po probuzení jsem si uvědomil, že jsem dříve viděl fotografii správců parku v Bengálsku, kteří na sobě měli stejné dřevěné brnění, když se snažili odvést tygry zpátky na území, které jim bylo určeno. A byl jsem zvědavý, jakou mělo té noci mé snové já podobu…

Kresba © Robert Moss

Z anglického originálu House tigers, Robert Moss, 21.8. 2009, přeložila Kateřina Kučerová, jazyková spolupráce Alena Benešová, © 2020. Všechna práva vyhrazena.

Proč je tvořivost důležitá

Proč je tvořivost důležitá

Tři základní věci pro podporu tvořivosti a kvality lidského života:

  1. Tvořivost ve smyslu schopnosti přizpůsobit se či zavádět nové postupy je jedním ze dvou pohonů lidské evoluce (tím druhým je výběr). Náš svět a naše životy jsou plné změn. Potřebujeme tvořivou schopnost zvyknout si a přizpůsobit se neočekávanému.
  2. Když začínáme s tvořivým projektem – a v tom je prvek nebezpečí –, a vystoupíme z řady, přitahujeme podpůrné síly, především sílu, kterou staré národy nazývaly génius, múza nebo daimon. Většina z nás intuitivně ví, o čem je řeč, přestože tápeme po dohodnutém názvu, když se snažíme to popsat.
  3. Tvořivost léčí.

Nervová podstata vyšší tvořivosti

Různé části mozkové kůry spolu komunikují, přijímají a vysílají si navzájem signály, ne proto, aby zpracovaly smyslový vjem, ale protože jsou spolu ve volném rozhovoru. Vytváří se divoká a neotřelá spojení a z toho, díky sebe-organizující se struktuře mozku, vzniká něco nového. [1]

Být tvořivý znamená přinést něco nového a cenného do našich životů a do našeho světa. Nemusíš být Einstein ani Shakespeare, abys mohl být kreativní. Potřebuješ hrát nejlépe, jak umíš, na jakémkoli hřišti, které tě přitahuje. Přijít s novými tahy a hrát tak přesvědčeně, že o své hře nebudeš přemýšlet jako o práci (a taky z ní nikdy nebudeš chtít odejít do důchodu).

Co vytváří tvůrce světové úrovně, zůstává záhadou. Ale nový výzkum v neurovědách nám říká zajímavé věci o tom, jak pracují asociační centra v mozku, když se rodí nové nápady. Výzkum potvrzuje, že typická vlastnost kreativních lidí je ta, že tvoří spojení mezi věcmi, které ostatní lidé jako propojené nevidí.

Psychologové vzdělávání, kteří se snaží měřit úrovně kreativity, hovoří o „propadu o čtyři úrovně“, když předpoklady dospělých a formální vzdělávání začnou blokovat přirozenou dětskou schopnost vymýšlet si věci po svém. To naznačuje další klíč k tvořivému životu – zůstat ve spojení se spontánní tvořivostí dítěte, které je uvnitř každého z nás.

Ta nejdůležitější věc, kterou mají kreativní lidé společnou, je rozvíjení kreativních návyků. Pro choreografku Twylu Tharp k tomu patří „snížit rozptylování“ – vědomá snaha minimalizovat vyrušení a vytvořit dostatečný čas a prostor určený pro nový projekt.

Pro výzkumnici tvořivosti Keith Sawyer (profesorku psychologie na Washington University v St. Louis) dobré kreativní návyky zahrnují „pracovat chytře“, to znamená vytvořit denní rytmus, který nastavuje správnou rovnováhu mezi intenzivní prací a časem zahálky, ve kterém často přichází nové nápady. Pro profesora podnikání Williama Duggana tvořivost v podnikání závisí na příležitostných inovacích, na připravenosti nacházet neočekávané příležitosti a změnit své plány tak, aby se na nich vydělalo, když se nové možnosti objeví.

Další návyky tvořivých lidí dle mého vlastního pozorování a zkušenosti

  • Objevují vlastní cesty, jak se dostat „do zóny“. Patří sem třeba procházky v přírodě, plavání, čmárání si, šlofík, trávení určité doby v uvolněné pozornosti, v hraniční oblasti hypnagogie mezi spánkem a bděním.
  • Riskují. Přejí si dělat chyby a učit se z nich. Na chyby se dívají spíše jako na experimenty než jako na prohry.
  • Tvořiví lidé jsou připraveni na šťastné náhody, vidí souhry okolností jako navádějící majáky a nehody přetváří v nové vynálezy.
  • Vytváří si čas na tvorbu a ctí prostor svého soukromí.
  • Nachází si tvořivého přítele/přítelkyni. Tato osoba je tím, kdo poskytuje užitečnou zpětnou vazbu a podporuje jejich objevy.
  • Jsou vytrvalí.

Tvořivost není hájemstvím jen pro pár šťastných nebo pro ty, kteří mají nějaké trápení. Je to síla, o kterou můžeme požádat my všichni.

[1] zdroj: Nancy Andreasen, neurovědkyně na Universitě Iowa, průkopnice v zobrazování nervových drah kreativity

Obrázek: “Třepetání vlaštovek” [Flutter of Swallows] od umělkyně a učitelky snění Karen Nell McKean

Z anglického originálu Why creativity matters, Robert Moss, 25. 3. 2019, přeložila Kateřina Kučerová, jazyková spolupráce Alena Benešová, © 2020. Všechna práva vyhrazena.